Forum Historia Wielunia Strona Główna Historia Wielunia
Pierwsze i jedyne na świecie forum poświęcone przeszłości Wielunia i okolic.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wieluńska bursa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Wieluńskie zabytki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jermar
Wójt



Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 544
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń

PostWysłany: Czw 20:13, 21 Lut 2008    Temat postu: Wieluńska bursa

W "Leksykonie Miasta Wielunia" Tadeusza Oleknika pod hasłem "bursa" możemy znaleźć "

Cytat:
BURSA, zakład, gdzie mieszka i otrzymuje całkowite wyżywienie ucząca sie młodzież. Pierwsza bursa powstała w Wieluniu w 1907 r. z incjatywy Zygmunta Weryho-Darewskiego, który własnym kosztem wyremontował część pomieszczeń b. klasztoru oo. augustianów i urządził w nim bursę dla niezamożnych uczniów 4- klasowej Szkoły Realnej. nosiła ona imie zmarłej żony fundatora, Stanisławy. W okresie międzywojennym urządzono bursę dla uczniów Gimnazjum im.Tadeusza Kościuszki i Szkoły Handlowej Polskiej Macierzy Szkolnej w prywatnym domu rodziny Głąbskich przy ul.Krakowskie Przedmieście. Została ona otwarta 2 I 1929 r. Miesięczny koszt pobytu ucznia w bursie kosztował
50 zł. W latach 30-tych, po przejęciu Gimnazjum im.Tadeusza Kościuszki przez kurię częstochowską, bursa początkowo zajmowała pomieszczenia przy sali gimnazjum. Za zgoda biskupa, Teodora Kubiny, sprzedano rozparcelowaną na działki łąkę należącą do parafii wieluńskiej, a za uzyskane pieniądze wzniesiono piętrowy budynek bursy przy ul. Henryka Sienkiewicza. Budynek ten uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku bombardowania miasta 1 IX 1939 r.
Po II wojnie światowej, staraniem Zarządu Powiatowego Towarzystwa Burs i Stypendiów utworzono bursę dla młodzieży Liceum Pedagogicznego w pożydowskim budynku przy ul.Rudzkiej (18 Stycznia)


Tyle informacji dotyczących wieluńskich burs możemy znaleźć w leksykonie. Mnie zaintrygowało jedno zdanie, które w cytacie zostało przeze mnie wytłyszczone. Chodzi o budynek bursy zniszczony 1 IX 1939 r.
Moje wątpliwości pojawiły się po obejrzeniu zdjęcia przedstawiającego wejście Niemców do Wielunia w dniu 2 IX 1939r. Na zdjęciu znajduje się piętrowy budynek, widać jakby niedawno wybudowany, stojący prostopadle do ul. Henryka Sienkiewicza. Budynek jest niezniszczony, nie widać też jakichkolwiek uszkodzeń, mogących w przyszłości skutkować decyzją o rozbiórce. Budynek znajduje się naprzeciw synagogi, tak w swojej wypowiedzi umiejscawiał go prof. Aulich. Również pytając starszych, wskazują ten budynek jako bursa lecz nie mają wiedzy, co do jego historii, jak "zniknął z tego miejsca".
Pytanie, czy to faktycznie wieluńska bursa Question Question Dlaczego Tadeusz Olejnik założył, że bursa została zniszczona 1 IX 1939 r. , na jakich źródłach oparł swoje wiadomości Question Question A, jeżeli bursa przetrwała bombardowania wrześniowe, co stało się z budynkiem w późniejszym okresie Question

Poniższe zdjęcie pochodzi ze strony wikimedia.commons


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Zdjęcie to pojawiło się na allegro około 1,5 roku temu i zostało wylicytowane przez wieluńskiego biznesmena, po czym przekazano je Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Demonstrowane zdjęcie jest ucięte z lewej strony, oryginalne posiada całkiem sporą część ukazującą Stary Rynek, nawet widoczny jest kościół Bożego Ciała. Muzeum zapowiadało, że wyda pocztówkę lecz do dzisiaj nic nie słychać.

Prośba do Wszystkich, może razem znajdziemy odpowiedź na powyższe trzy pytania.

Pozdr.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Wieluńskie zabytki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin