Forum Historia Wielunia Strona Główna Historia Wielunia
Pierwsze i jedyne na świecie forum poświęcone przeszłości Wielunia i okolic.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Alfons "Babinicz" Olejnik ; Józef Pruchnicki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Ludzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stefan_pol
MieszczaninDołączył: 05 Mar 2007
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń

PostWysłany: Śro 20:22, 25 Lis 2009    Temat postu: Alfons "Babinicz" Olejnik ; Józef Pruchnicki

Od niedawna dwa wieluńskie ronda nie są już bezimienne (na ostatnich sesjach RM nadano im nazwy).

1. Rondo im. ks. Józefa Pruchnickiego (Pierwotnie miało być im. Ks. Wincentego Przygodzkiego) - rondo przy na ulicy 18-go Stycznia w okolicy Carrefoura.

2. Rondo im. Alfonsa "Babinicza" Olejnika - rondo na skrzyżowaniu ulicy Popiełuszki i POW.

Może ktoś zdecyduje się przybliżyć sylwetki nowych patronów, może przy okazji pojawią się jakieś szerzej nieznane informacje.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
max2xx
Z przedmieściaDołączył: 27 Sie 2008
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Pią 16:52, 27 Lis 2009    Temat postu:

Jeśli chodzi o "Babinicza" to można przejrzeć:

K. Jasiak, Porucznik Alfons Olejnik „Babinicz” komendant oddziału partyzanckiego SOS „Oświęcim” Konspiracyjnego Wojska Polskiego, „Rocznik Wieluński”, T. V, 2005

Gała A., Konspiracyjne Wojsko Polskie 1945-1954, Częstochowa 1996.

Gała A., Konspiracyjne Wojsko Polskie Kryp. „Lasy - Bory” 1945-1946. Oddział Partyzancki Służby Ochrony Społeczeństwa „Jastrzębie” „Oświęcim” dowodzony przez por. Alfonsa Olejnika, Częstochowa 1999.

Kowalski P., Alfons Olejnik (1920-1947) [w:] Konspiracja i opór społeczny w Polsce 1944-1956. Słownik biograficzny, red. zbiorowa, t. II, Kraków 2004.

Olejnik T., Leksykon Miasta Wielunia, Wieluń 2007.

Toborek T., Likwidacja Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Łódzkiem w latach 1945-1951, „Pamięć i Sprawiedliwość” 2004, nr 1.

Toborek T., Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie, Łódź 2007.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ak
MieszczaninDołączył: 17 Lip 2007
Posty: 98
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z daleka

PostWysłany: Śro 18:05, 02 Gru 2009    Temat postu:

Gazeta Czestochowska

Cytat:
W tej samej egzekucji stracił życie 26-letni ppor. Alfons Olejnik, również żołnierz KWP, walczący w czasie wojny w Armii Krajowej. Urodzony w Skomlinie pod Wieluniem główny ślad po sobie pozostawił jednak w Parzymiechach, gdzie 19 października 1997 r. odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia pamiątkowej tablicy wmurowanej w zewnętrzną ścianę parafialnego kościoła (na zdjęciu). Fundatorem tej tablicy był żołnierz KWP z okolic Parzymiechów - Mieczysław Orzełek, którego dowódcą był właśnie "Babinicz" - bo taki pseudonim konspiracyjny przyjął A. Olejnik.
W czasie okupacji Alfons Olejnik nosił pseudonim "Kmicic" i wtedy zetknął się z "Warszycem", który po wojnie powołał go do KWP, mianując dowódcą 70-osobowego oddziału. W pełni umundurowane i uzbrojone ugrupowanie (po akcji na komendę wojskową w Radomsku - 20 kwietnia 1946 r.) działało na pograniczu powiatów częstochowskiego i wieluńskiego. Gdy w końcu czerwcu 1946 r. wpada w ręce UB "Warszyc" (aresztowany wraz ze swym sztabem w Częstochowie przy ul. Wręczyckiej 11) pozostaje jeszcze do zlikwidowania oddział "Babinicza". A. Olejnik uprzedza jednak dalsze wydarzenia i rozwiązuje oddział, którego większość żołnierzy rozprasza się na Dolnym Śląsku.
Dowódca udaje się najpierw na Wybrzeże, a następnie do Warszawy, gdzie 9 listopada 1946 r. zostaje aresztowany w czasie pobytu w szpitalu.


Strona Skomlina:

Cytat:
Alfons Olejnik pseudonim „Babinicz” ze Skomlina, został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Ordereu Odrodzenia Polski. Prezydent, który wziął udział w wtorkowych uroczystościach upamiętniających 70-tą rocznicę rozpoczęcie Drugiej Wojny Światowej w Wieluniu, przekazał Krzyż Komandorski na ręce siostry zamordowanego „Babinicza”- Marii Kochanowskiej z domu Olejnik. Alfons Olejnik urodził się w marcu 1921 roku w Skomlinie, miał czworo rodzeństwa, trzech braci i najmłodszą siostrę Marię. Wraz z rodziną mieszkał przy obecnej ulicy Tysiąclecia. W 1937 roku wstąpił do Szkoły Podoficerskiej w Śremie. W 1941 roku zdał w Radomsku maturę, a następnie ukończył „podchorążówkę” Narodowych Sił Zbrojnych. Jesienią 1944 roku wraz z Siódmą Dywizją Piechoty Armii Krajowej wyruszył na odsiecz do Warszawy. Po rozwiązaniu AK, Olejnik wstąpił do oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych Zgrupowanie „Kreta”, gdzie pełnił funkcję szefa sztabu. W 1945 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na cztery lata więzienia, ale jesienią tego samego roku, na mocy amnestii został zwolniony i wrócił do rodzinnego Skomlina. Pod koniec 1945 roku wstąpił do partyzanckiego oddziału „Otta”, który dokonał szeregu akcji bojowych. Najgłośniejszą akcją było opanowanie Kępna i rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Następnie dowodził oddziałowi „Jastrzębie”, stanowiącym oddział Partyzancki Samoobrony i Ochrony Społeczeństwa. Po intensywnym śledztwie Rejonowy Sąd Wojskowy skazał go na karę śmierci. 18 stycznia1947 został rozstrzelany w Łodzi, a jego rodzina do dzisiaj nie zna dokładnych okoliczności śmierci ani miejsca pochówku „Babinicza”.


Strona prezydencka:

Cytat:
Alfons Olejnik - ps. Babinicz, żołnierz, Narodowych Sił Zbrojnych i AK, od listopada 1945 w Konspiracyjnym Wojsku Polskim na terenie powiatu wieluńskiego. Za swoją działalność został skazany w 1947 przez sąd wojskowy na karę śmierci. Wyrok wykonano.Tygodnik Kepinski:

Cytat:
W takich okolicznościach por.Franciszek Olszówka „Otto” kontynuuje działalność oddziału, szukając innej podległości organizacyjnej. Prawdopodobnie póżną jesienią nawiązuje kontakt z Konspiracyjnym Wojskiem Polskim dowodzonym przez kpt.Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” (po śmierci „Otta” część oddziału przeszła z dowódcą Stanisławem Pankiem „Rudym” do KWP,podobnie jak oddział Romana Maślaka „Romana” w rzeczywistości por. Alfonsa Olejnika „Romana” a w KWP „Babinicza”. Oddział mimo podporządkowania się WSGO”Warcie” przedstawiał sie opini publicznej jako kontynuator tradycji AK. Stąd na określenie oddziału posługiwano się np. nazwami: „Bojówka AK”, „AK–Tartak”, „Dowództwo AK” czy też „Oddział imieniem Katyń”. Z reguły na rękawach mundurów partyzanci mieli wszyty znak rozpoznawczy oddziału: srebrnego orła w koronie, na tle zielonego świerku i powyżej inicjały AK. Zdecydowana wiekszość partyzantów obok znaków rozpoznawczych nosiła dodotkowo ryngrafy z podobizną Matki Boskiej Częstochowskiej.?????

pozdr.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Joker
MieszczaninDołączył: 14 Paź 2007
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń

PostWysłany: Pią 13:38, 04 Gru 2009    Temat postu: Re: Alfons "Babinicz" Olejnik ; Józef Pruchnicki

stefan_pol napisał:
Od niedawna dwa wieluńskie ronda nie są już bezimienne (na ostatnich sesjach RM nadano im nazwy).

1. Rondo im. ks. Józefa Pruchnickiego (Pierwotnie miało być im. Ks. Wincentego Przygodzkiego) - rondo przy na ulicy 18-go Stycznia w okolicy Carrefoura.Ciekawy jestem dlaczegóż to ks. Wincenty Przygodzki nie był godzien nazwania ronda jego imieniem.
Skoro padła taka propozycja to jakieś zasługi dla Wielunia miał chyba?
Czy tylko takie jak rtm. Pilecki?
Dlaczego jeden kandydat okazał się godniejszy od drugiego?
A może jego imieniem zostanie nazwane inne rondo/ulica?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Joker dnia Pią 13:39, 04 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ana
RajcaDołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 270
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 0:03, 07 Gru 2009    Temat postu:

W Leksykonie miasta Wielunia o Pruchnickim Józefie napisano:

"Pruchnicki Józef (*16 II 1894 w Stopnicy - zm. 20 X 1963 w Wieluniu), proboszcz i dziekan wieluński w latach 1945-1963. W 1920 r. uczestniczył jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, w stopniu rotmistrza służył w 13 pułku ułanów. Za dzielność i odwagę odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości. W 1933 r. jako kpt. rez. WP był wiceprezesem Związku Oficerów Rezerwy. Przed II wojną światową oraz w pierwszych latach okupacji hitlerowskiej (do 1941 r.) był proboszczem parafii Mokrsko, był tez prezesem Koła Związku Oficerów Rezerwy w Wieluniu. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w ruchu oporu ZWZ-AK (ps. Niemen). Od 1941 r. był wikariuszem jedynej w powiecie wieluńskim parafii katolickiej (...) w Rudzie, miał prawo świadczyć posługi religijne ludności polskiej. Po wojnie został proboszczem i dziekanem wieluńskim, w pierwszych latach powojennych był prefektem w LO. Przeprowadził regotyzację kościoła poaugustiańskiego. W latach 1946-1948 był pełnomocnikiem oddziału terenowego PCK w Wieluniu."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jermar
WójtDołączył: 15 Mar 2007
Posty: 544
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń

PostWysłany: Czw 13:08, 18 Lis 2010    Temat postu:

Oprócz ronda nazwanego imieniem Alfonsa Olejnika ps. Babinicz, żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na wieluńskim cmentarzu powstała symboliczna mogiła poświęcona w/w. Relację możemy znaleźć na stronach TVK WSM :

[link widoczny dla zalogowanych]

Pozdr.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Ludzie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin