Forum Historia Wielunia Strona Główna Historia Wielunia
Pierwsze i jedyne na świecie forum poświęcone przeszłości Wielunia i okolic.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Poszukuję informacji o rodzinie Wystop i Turbińskich

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Ludzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JackW
Przejazdem



Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 6:33, 23 Maj 2011    Temat postu: Poszukuję informacji o rodzinie Wystop i Turbińskich

Jako nowy na tym forum, witam wszystkich serdecznie. Od szeregu lat dochodzę swoich „korzeni”. Jeżeli chodzi o przodków mojego Ojca, to wszystkie ślady zaczynają się i niestety kończą w Wieluniu. W związku z tym mam pytanie: czy może ktoś z forumowiczów spotkał te nazwiska przy okazji swoich badań?
Jan Antoni Wystop syn Karola i Franciszki z domu Pęcherskiej urodził się 15 stycznia 1882 roku w Wieluniu. 22 stycznia 1882 roku w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia N.M.P. w Wieluniu został ochrzczony. 20 marca 1908 roku w Wieluniu zawarł związek małżeński z Heleną Turbińską (akt małżeństwa USC Wieluń 61/1908).
Karol Wystop urodził się na Śląsku (prawdopodobnie). We Wieluniu zawarł związek małżeński z Franciszką Pęcherską. Miał dzieci: Romana, Franciszka, Jana Antoniego urodzonego 15 stycznia 1882 r. we Wieluniu, Mariannę urodzoną 1889 r. we Wieluniu, Polę i Janinę.
Franciszka Wystop z domu Pęcherska urodziła się w Krakowie (prawdopodobnie). We Wieluniu zawarła związek małżeński z Karolem Wystopem. Miała brata księdza (prawdopodobnie).
Helena Wystop z domu Turbińska córka Franciszka i Ksawery z domu Pyzalskiej urodziła się 14 lipca 1888 roku w Ręszewie?, gmina Majaczewice koło Burzenina niedaleko Sieradza (obecnie gmina Burzenin). 20 marca 1908 roku w Wieluniu zawarła związek małżeński z Janem Antonim Wystopem.
Franciszek Turbiński urodził się w Sieradzu (prawdopodobnie). Zawarł związek małżeński z Ksawerą Pyzalską. Brat żony, Radcą miasta Kalisza, kupił w Wieluniu siostrze Ksawerze już Turbińskiej kamienicę piętrową przy ulicy Sieradzkiej. Dom sprzedali. W tym czasie nastąpiła ogromna inflacja i wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostały stracone. Zostali bez środków do życia. Franciszek podjął pracę w majątku ziemskim u Taczanowskiego w Rudzie jako pisarz. Zamieszkał z żoną i córką Wiktorią w Rudzie. Miał dzieci: Helenę urodzoną 14 lipca 1888 r. w Ręszewie, Karola urodzonego w 1899 r., Wiktorię urodzoną 22 grudnia 1900 r. w Sieradzu i Felę. Zmarł 21 czerwca 1926 r., pochowany został na cmentarzu rzymsko-katolickim w Rudzie k/Wielunia.
Ksawera Pyzalska urodziła się w Kaliszu?. Zawarła związek małżeński z Franciszkiem Turbińskim. Zmarła w listopadzie 1939 r., pochowana została na cmentarzu rzymsko-katolickim w Rudzie k/Wielunia.
Rodzina Turbińskich była prawdopodobnie powiązana również z Praszką. Rodzinne przekazy mówią o przekazywanych dotacjach na szkołę. Również przekazy mówią o ponownym zamieszkaniu, Heleny i Jana w Rudzie lub Praszce w latach 1925-1935. Helena była ochmistrzynią w jakimś majątku, u Taczanowskich lub w majątku jakiegoś Biskupa?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JackW
Przejazdem



Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 8:55, 01 Cze 2011    Temat postu:

Jeżeli chodzi o Helenę, to ustaliłem, że była prawdopodobnie w latach dwudziestych ubiegłego wieku gospodynią u księdza prałata Wincentego Przygodzkiego. I tu mam pytanie. Czy istnieją jakieś kroniki, fotografie z tego okresu dotyczące plebani kolegiaty. Od Ojca słyszałem dużo o licznych spotkaniach organizowanych przez księdza prałata. Gdzie mieściła się plebania w tym okresie i czy nie był to raczej majątek ziemski. Może ktoś spotkał się z jakimiś dokumentami. Dzięki forum znalazłem już kilka informacji o których nie miałem pojęcia. W zeskanowanych księgach urodzin z XIX w. znalazłem imiona przodków o których nie słyszałem.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Ludzie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin