Forum Historia Wielunia Strona Główna Historia Wielunia
Pierwsze i jedyne na świecie forum poświęcone przeszłości Wielunia i okolic.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chcesz schudnąć przed Sylwestrem?
Kup Teraz a 30 dniową dietę otrzymasz za darmo!
Tylko 137 zł TRIZER + indywidualna dieta
Wieluń w księgach adresowych sprzed 1939 r.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Pamiątki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PJP
Cechmistrz



Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 152
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń

PostWysłany: Nie 1:21, 21 Cze 2009    Temat postu: Wieluń w księgach adresowych sprzed 1939 r.

Księga adresowa miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego z informatorami Warszawy, Woj. Krakowskiego, Kieleckiego, Lwowskiego, Poznańskiego, Pomorskiego z m. Gdynią i Śląskiego. Rocznik 1937 - 1939
Wydawnictwo pozostaje pod kontrolą Zarządu miasta Łodzi.
Na podstawie materiałów dostarczonych przez Zarządy miast wg stanu na II półrocze 1936 r.
Podział administracyjny wg stanu na dzień 1 sierpnia 1934 r.

Dział Ia, strona 34 – 35:

WIELUŃ
Obszar miasta: 100 ha. Mieszkańców: 14.750.
Starosta powiatowy: Mgr. Niżankowski Tadeusz
Sejmik powiatowy: Przewodniczący — Starosta Mgr. Niżankowski Tadeusz; Członkowie: — Nowicki Witold, Paszkowski Mieczysław, Sulikowski S., Dybek R., Polak W., Krzemiński S., Dr. Szczepański W., Czubowicz A., Weber R., Mączka S., Zimoch J.: Czyż A., Ochędzan J., Malatyński W., Hartel J., Górkiewicz J., Szybak A.., Maślanka S., Królik J., Stochniałek J., Bogdała J., Białkowski A., Bachowski F., Puchalski W., Dłubak K., Koziar J., Majchrowski P., Just W., Grzegorek F., Szrajter L., Kabus K., Nowak F. Raducki A., Mamzer F., Gaik F., Maniak M., Skoczylas J., Krzyżanowski S., Bakalarczyk M., Rudziński I., Kowalczyk F., Kulik M., Wójcik F., Włodarczyk I., Ryś M., Reszka J. Kaczor A., Janicki A., Pracz F., Halladin Z., Polak F., Rojewski L., Moras J., Zadworny W., Choczaj F., Bentkowski W., Patyk M., Dr. Białecki A.
Członkowie Wydziału Powiatowego: Dr. Białecki A., Bogdała J., Choczaj F., Gaik P., Krzyżanowski S., Rojewski L.
Zarząd miejski:
Burmistrz: Jędrzejewski Józef.
Wiceburmistrz: Dzięcioł Stanisław.
Ławnicy: Kurland M. Smolnik W., Sulikowski S.
Radni: Berkowicz Echide Lajb, Bobrowski Chaim, Bojewski Wacław, Brzozowski Jan, Biżek Jacenty, Cierkosz Stanisław, Dawidowicz Herszltk, Herszlikowicz Chil, Kossowska Maria, Kędzia Jan, Krężel Zygmunt, Kuliberda Franciszek, Kuśmierek Władysław, Lewkowicz Mosiek H., Lewkowicz Srul Icek, Napieraj Józef, Paszkowski W., Paszkowski M., Pawliczak J., Ruszkowski S., Satark E., Warszawski B., Walkowski Z., Wielgosz M.

Zakłady miejskie:
Elektrownia miejska — Inż. Gubawer Dymitr;
Straż Pożarna Ochotnicza: Prezes — Ks. Dziekan Wincenty Przygocki, Naczelnik Straży — Markiewicz Władysław, członkowie — Berkowicz Lejzer, Mosz Karol, Szczeciński Franciszek, Sułkowski Lucjan.
Władze duchowne: Ks. Wincenty Przygocki — Prałat Wieluński, Ks. Pastor Wendt Henryk, rabin Justman Henoch.
Władze szkolne: Inspektor Szkolny — Niżyński Franciszek; Zastępca — Dr. Białecki. Adam.
Władze sądowe: Naczelnik Sądu Grodzkiego — Kiepurski Tadeusz, Sędzia śledczy — Smulski Stanisław.
Policja Państwowa: Komendant P. Powiatowej — Wykowski Szymon, starszy przod. — Zaniejowski Borys.
Władze skarbowe: Naczelnik Urzędu Skarbowego — Janicki Stefan, Zastępca — Nowysz Walerian.
Władze pocztowe: Naczelnik Urzędu — Kuźmiński Jan.
Urząd Ziemski: Komisarz Ziemski — Bojarski Roman.
Apteki: Burchaciński Władysław, Błeszyński Jerzy.
Notariusze: Różycki Wacław, ul. Żeromskiego; Kulesza Zygmunt, Kr. Przedmieście 38.
Komornicy: Paszkowski Mieczysław, ul. P. O. W. 4; Wawrzynkowski Maksymilian, ul. Kaliska 15.
Adwokaci: Kuzior Stanisław, ul. Kilińskiego 4; Lewkowicz Roman, ul. Narutowicza 17.
Lekarze: Dr. Patryn Zygmunt, dyrektor Szpitala W.W. Świętych, ul. 3- go Maja; Dr. Białecka Jadwiga, ul. Konstytucyjna; Lekarz powiatowy — Dr. Nieć Ludwik, ul. Konstytucji 6; Dr. Wagner Ludwik, ul. Śląska 3; Dr. Kasiński Józef, ul. Żeromskiego; Dr. Pytlawski Wawrzyniec, ul. Augustiańska 1; Schwalbe Henryk, ul. Narutowicza 8; Dr. Prentki Leon, ul. Narutowicza 4; Dr. Weltman Markus, plac Legionów 14.
Lekarze dentyści: Godorowska Zofia, Augustiańska 1; Warszawska Irena, plac Legionów 7; Burchacińska Kazimiera, plac Legionów 15; Boms Adolf, ul. Śląska 4; Glikson Daniel, ul. Narutowicza 6.
Lekarze weteryn.: Kiełkiewicz Mieczysław — lekarz powiatowy, ul. Reformacka; Jaśniewicz Zygmunt - lekarz miejski, Sieradzka 15; Sokołowski Kazimierz — lekarz Sejmikowy, Mickiewicza 15.
Felczerzy: Zelten Szmul, Krakowskie Przedmieście 46; Rumiancew Szymon, Krakowskie Przedmieście 18; Kanicki Stanisław, ul. Częstochowska Nr. 12; Cierkosz Stanisław, ul. Turowa 7; Kędzia Jan, Aleja 3-go Maja 4; Robakowski Józef, Kr. Przedmieście 2.
Akuszerki: Dzięciołowa Zofia, plac Legionów Nr. 15; Landsberger Róża, ul. Śląska 10; Niechcicka Karolina, ul. Barycz 3.
Inżynierowie; Inż. Borucki Ignacy Jerzy, Inż. Drogowy; Sztajnhaus Bernard, budown. Tyc Franciszek, technik budowlany Danecki Bolesław.
Szkoły średnie: Gimnazjum Męskie Biskupie im. T. Kościuszki, dyrektor — Ks. Banasiński Stefan, ul. Śląska 21; Gimnazjum Żeńskie Pelagii Zasadzińskiej, Szkolna Nr. 6, dyrektorka — Mazurkiewiczówna Stefania.
Szkoły powszechne: Szkoła Nr. 1, kierownik — Swoszowski Witold, ul. Rudzka; Szkoła Nr. 2, kierownik — Reszke Walenty, ul. Rudzka 26; Szkoła Nr. 3. kierownik Maron Rafał, ul. Sieradzka 36; Szkoła Nr. 4, kierownik —- Kaśnicki Józef, Kr, Przedmieście 56.
Szpitale: Szpital Wszystkich Świętych, dyrektor — Dr. Patryn Zygmunt.
Banki: Spółdzielczy Bank Powiatowy, pl Legionów 6, kierownik — Dominik Boi.; Ludowy Bank Kredytowy, ul. Narutowicza 5, kierownik — Mendlowicz Uszer; Bank Spółdzielczy, ul. Narutowicza 13, kierownik — Besser Abram; Komunalna Kasa Oszczędności, pl. Kazimierza Wielkiego, dyrektor Mateji Jan.
Hotele: Hotel Warszawski, ul. Sieradzka 2; Hotel Polski, ul. Barycz 3.
Czasopisma: „Echo Wieluńskie", ul. Augustiańska 4; „Ekspres", Rynek 10; „Przyjaciel Ludu", Rynek 4.

Fabryki i Przedsiębiorstwa:
Garbarnia wł. Wolman i Erlich, ul. Św. Barbary 32;
Browar, Alojzy Florczyk, ul. Piłsudskiego 10;
Fabryka Mydła „Renoma", Rynek 8;
Fabryka Mydła „Polonia", Sieradzka 5;
Młyn Parowy „Amerykanka", Rudzka Nr. 33;
Młyn Parowy „Szwajcarka", ul. Joanny Zubr 12;
Młyn Parowy Spółkowy, 3-go Maja;
Młyn Motorowy B-ci Dawid, ul. 3-go Maja;
Olejarnia B. Rotszylda, ul. Ogrodowa 11;
Olejarnia H. Rotszylda, Rynek 8;
Olejarnia Z. Zygielmana, ul. Targowa 1;
Zakład mechaniczny i odlewnia żelaza B-ci Zarzyckich, ul. Turowska 23;
Zakład mechaniczny B-ci Marczewskich, 3 Maja;
Wyroby cementowe Karol Weber, ul. Sieradzka 12;
Wyroby cementowe A. Szymczaka, ul. Rudzka 8;
Kaflarnia Śmigielski Piotr, ul. 3-go Maja Nr. 4;
Kaflarnia Kowalskiego Jana, ul. Częstochowska 7;
Piec Wapienny B-ci Bobrowskich, Droga Rudzka;
Piec Wapienny Kowalskiego Franciszka przy drodze Częstochowskiej;
Centrala Handlowa S-ka z ogr. odp., ul. Turowska 1;
„Rolnik Wieluński", ul. Kilińskiego 10.

Majątki ziemskie:
Kopydłów — wł. Daszkiewicz Rajmund;
Kraszkowice — Administracja Dóbr;
Masłowice — wł. Kreski Edward;
Niedziełsko — wł.Rymarkiewicz Felicja;
Ruda — wł. Taczanowski Gustaw;
Krzeczów — wł. Wodzyńska Jadwiga.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PJP
Cechmistrz



Dołączył: 23 Mar 2006
Posty: 152
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń

PostWysłany: Nie 2:22, 21 Cze 2009    Temat postu:

Spis urzędów i instytucyj państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. (wyd. PAT 1936)

Wyciąg z informatora w formie mieszanej.

WIELUŃ:
woj. łódzkie, pow. wieluński, u. p. III kl, loco, st. kol. II kl, loco
1. Starostwo Powiatowe
2. Komenda Powiatowa P. P. (podlegało 15 posterunków)
3. Powiatowa Komenda Uzupełnień
4. Urząd Skarbowy
5. Sąd Grodzki (podległość: Sąd Okręgowy w Kaliszu)
6. Więzienie II kl. Karno - Śledcze (nadzór penitencjarny prokuratury Sądu Okregowego w Kaliszu)
7. Inspektorat Obwodu Szkolengo

Najbliższe przejścia graniczne i posterunki celne
1. przejście / posterunek celny: pow. kępiński (podległość pod Urząd Celny Poznań): Rychtal, Ignacówka III
2. Graniczne drogowe II kl:
- pow. kępiński (podległość pod Okr. Dyr. Celna Poznań): Skoroszów, Słupia, Siemianice
- pow. wieluński: Praszka (Okr. Dyr. Celna Warszawa), Gola (Okr. Dyr. Celna Poznań)
3. Graniczne przejście kolejowe I klasy: Łęka pow. kępiński (Okr. Dyr. Celna Poznań)

Źródło: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez PJP dnia Nie 2:23, 21 Cze 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Pamiątki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin