Forum Historia Wielunia Strona Główna Historia Wielunia
Pierwsze i jedyne na świecie forum poświęcone przeszłości Wielunia i okolic.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ratusze wieluńskie
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Wieluńskie zabytki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tadeusz
Burmistrz



Dołączył: 17 Lut 2006
Posty: 417
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń&Łódź

PostWysłany: Wto 1:02, 30 Cze 2009    Temat postu:

Maciek napisał:
Z lat 20. i 30. XVI w. pochodzą wiadomości o izbach ratusza: wielkiej i małej. W jakim kontekście są to informacje i czy z tekstów wynik, ze są to jedyne pomieszczenia?

Te izby występują przez cały XVI w. a pewnie i później też. Informacje o nich pojawiają się przy okazji opisu różnych wydarzeń, gdy zachodziła potrzeba ich umiejscowienia. Tak więc gdy wypisywano wyrok sądu miejskiego to często (ale nie zawsze) podawano, że obradował on w sali mniejszej. W tejże sali miała niekiedy miejsce inauguracja kadencji władz miasta. To dosyć interesujące bo biorąc pod uwagę liczbę osób, które brały w tym udział, to okaże się, że owa "mała sala" nie była jakimś niewielkim pokoikiem. Jeśli zliczyć osoby obecne na takiej inauguracji (burmistrz, 4 rajców, wójt, 7 ławników, 2 gmińskich, 8-9 starszych cechów, starosta do tego delegaci społeczności miejskiej "gapie" pewnie jakaś służba starościńska, to okaże się, że mała sala musiała pomieścić ok. 25 osób, a czasem może i więcej. Mogła więc pod względem powierzchni przypominać salę lekcyjną we współczesnej szkole. Nie dziwi więc, że częściej otwarcie kadencji władz miasta odbywało się w izbie dużej (maiori), zwanej też "stuba superiori" czyli sala wyższa. Była więc nie tylko większa, ale i wyższa. Warto zauważyć, że może to rówenież oznaczać salę położoną na wyższej kondygnacji. I tu już widzimy oczami wyobraźni nasz ratusz piętrowym... Owo "superiori" występuje od drugiej połowie lat 60. (chyba, że coś przeoczyłem) podczas gdy sala mała już wcześniej. I tu pojawia się kusząca hipoteza, o tym, że ratusz rozbudowano, w efekcie czego władze miasta dysponowały nową większą salą. Kto wie, może tak było? A może chodzi o to, że wyższa czyli ważniejsza?
Czy były inne pomieszczenia? Pewnie tak, choć wzmianek wprost o nich na razie nie spotkałem. W ratuszu był areszt. W końcu ten awanturnik o którym pisaliśmy kiedyś w RW uciekł właśnie stamtąd. Jeśli się nie mylę, to właśnie też w ratuszowym więzieniu, po bitwe pod Byczyną przetrzymywano grupkę jeńców. W rachunkach bowiem zapisano wydatki związane z ich wyżywieniem (Maksymiliana oczywiście wśród nich nie było). Coś mi się kołacze po głowie jakaś notka, chyba z XVII/XVIII w., nt pomieszczenia dla strażników. O innych na razie nic nie wiem. Wiadomo natomiast, że w ratuszu były kominy, bowiem wiele razy wypłacano za ich "wymiatanie". Czy oznacza to, że były w pomieszczeniach kominki, hypocaustum to już ty Maćku będziesz wiedział lepiej. Mam też zapisane cos takiego: Od zakrycia wychodu podle ratusza 3 gr O co chodzi? Rolling Eyes
Co do wydatków na ratusz, to jest sporo wzmianek, ale raczej odnoszę wrażenie, że dotyczą remontów. Tynkowanie, malowanie. Jak widzisz niewiele wiem, ale to dlatego, że jak na razie musiałem robić kwerendę pod innym kątem. A jeśli już o notowałem coś zabudowie to raczej o fortyfikacjach, ale to już na forum było. W najbliższych dniach przerzucę wydatki, jeśli znajdzie się coś ciekawego o ratuszu to dopiszę. Sporo natomiast jest notek o "artykułach biurowych" do ratusza. Atrament, wosk na pieczęcie, papier, jakiś stół biurokracja kwitła już wtedy Laughing

Ale gdybyś założył temat o kanalizacji to mam kilka intrygujących wypisów Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Rajca



Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 312
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wieluń

PostWysłany: Pią 10:34, 03 Lip 2009    Temat postu:

Dzięki bardzo Tadeuszu. Nie jest wiele tego.
Co do tych dwóch pomieszczeń to sądzę, że salami ratuszowymi nazywane były te ściśle związane z urzędowaniem. Były też inne o funkcji odmiennej wchodzące w skład zespołu budynku.
Z tego co zaobserwowałem to w gruzie były fragmenty kafli renesansowych i późniejszych. W jednym miejscu był skupisko kafli kontynuacyjnych wskazujące jednoznacznie na istnienie pieca.
Fasada też nie była pewnie byle jaka, w gruzie trafiały się fragmenty średniowiecznych zendrówek i ułamki kamieniarki okiennej.
Natrafiłeś może Tadeuszu na jakiś duży pożar w mieście, w rejonie rynku i intensywniejsze działania budowlane po nim przy ratuszu w XVI w.? Nie ma wzmianki o kopaniu, o kwotach dla kopaczy?
No i czy był skanalizowany Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Historia Wielunia Strona Główna -> Wieluńskie zabytki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin